W góry z dziećmi

Polska słynie z przepięknych górskich krajobrazów. Wiele osób przyjeżdża do naszego kraju zza granicy i to wyłącznie po to, by wspiąć się na Giewont lub odpocząć z dala od miejskiego zgiełku na terenie magicznych Bieszczad. Góry są też idealnym rejonem na spędzenie wakacji bądź długiego weekendu w gronie rodzinnym. Jeżeli więc planujesz podobny wyjazd i wciąż nie wiesz, dokąd się udać, zamiast smucić się na myśl o zablokowanych granicach, postaw na uroki polskich miast. Spokojnie możesz wyjechać w góry z dziećmi i spędzić miło czas z najbliższą rodziną. A z tego krótkiego poradnika dowiesz się, jak przygotować się do podobnego wyjazdu i co ze sobą zabrać, aby był on zarówno bezpieczny, jak i przyjemny dla malucha.

W góry z dziećmi

W góry z dziećmiRodzaj przygotowania będzie zależeć od wieku twojej pociechy. Jeżeli chcesz zabrać w góry naprawdę małego, bo zaledwie kilkumiesięcznego bądź rocznego szkraba, potrzebne ci będzie nosidełko. I to porządne nosidełko, czyli takie, które podczas górskiej wyprawy nie zacznie się nagle zsuwać i będzie dla ciebie na tyle wygodne, że spokojnie przejdziesz w nim kilkanaście kilometrów. Poszukaj czegoś takiego w specjalistycznych sklepach z artykułami dla dzieci. Celuj w nosidełka wyposażone w dobrej jakości systemy nośne, które mocuje się w okolicy bioder, by zarówno rodzicowi, jak i dziecku było wygodnie.

Porządne nosidełko powinno mieć również dodatkowy pokrowiec przeciwdeszczowy. W razie niepogody będziesz mogła owinąć nim malucha, by ten nie przemókł i czuł się komfortowo. Istnieją też takie wyjątkowe modele, które posiadają systemy zabezpieczające przed ich samoistnym złożeniem się w momencie potknięcia się czy upadku. Te będą oczywiście nieco droższe, ale mimo wszystko warto w nie zainwestować, aby mieć pewność, że dziecko w trakcie wyprawy będzie w stu procentach bezpieczne.

Co trzeba zabrać?

Oczywiście samo nosidełko na pewno ci nie wystarczy. Jeżeli chcesz wybrać się w góry z dziećmi, zacznij przygotowywać się do wyjazdu z odpowiednim wyprzedzeniem, by skompletować zestaw niezbędnej odzieży dla maluchów. Wygodny komplet dresów, krótkie spodenki, bawełniane t-shirty czy bielizna to rzeczy dość oczywiste, ale na tej liście powinna pojawić się również przeciwdeszczowa kurtka z kapturem, a także jedna para zapasowych butów. To właśnie obuwie będą przecież najbardziej narażone na uszkodzenie.

Chodząc po górach, dziecko może nieumyślnie je zniszczyć, dlatego musisz mieć dla niego jakąś parę butów w zapasie, w razie gdyby doszło do takiej sytuacji. Nie powinny to być jednak nowe buty. Nigdy nie wiadomo, jak taki model ze sklepu zachowa się w realnym życiu, dlatego wcześniej trzeba go dobrze przetestować, by potem nie okazało się, że but obciera albo jest po prostu niewygodny. Komfort w górach to podstawa. Jeżeli dziecku będzie niewygodnie, górskie wycieczki nie sprawią mu żadnej radości.

Kremy z filtrem

O czym jeszcze musisz pomyśleć? Do swojej walizki bądź torby zapakuj koniecznie porządny krem z filtrem UV. Musi zapewniać on wysoką ochronę, ponieważ dziecięca skóra jest bardzo wrażliwa i delikatna, przez co staje się podatna na oparzenia wywoływane przez promienie słoneczne. Pamiętaj też o tym, by z takiego kremu korzystać każdego dnia. Zanim wyjdziecie z ośrodka, nasmaruj nim całe ciało dziecka, zwracając szczególną uwagę na odsłonięte partie, a przede wszystkim na jego buzię. Zaopatrz się także w kilka opakowań wilgotnych chusteczek, którymi w razie potrzeby zdołasz wytrzeć dziecko, gdy to się ubrudzi. Nie zapominaj też o prowiancie. Chodząc po górach, na pewno będziecie robić sobie dłuższe przerwy, w trakcie których należałoby się porządnie posilić, by odzyskać energię i spokojnie powrócić do wędrówki.

W góry ze starszymi dziećmi

W góry z dziećmiCałe to przygotowanie może wyglądać nieco inaczej w przypadku starszych już dzieci. Jeżeli więc zamierzać jechać w góry z dziećmi już samodzielnymi, które będą zdobywać szczyty na swoich nogach, przede wszystkim przygotuj je do tego mentalnie, zwłaszcza jeśli jest to dla nich pierwszy taki wyjazd. Nie rzucaj ich też od razu na głęboką wodę. Zanim jeszcze wyruszycie z domu do docelowego miejsca, postaraj się zapoznać całą rodzinę z miejscem, do którego się wybieracie. Opowiedz dzieciom o górach.

Staraj się je zafascynować wędrówkami, ale jednocześnie zwróć uwagę na to, że w górach należy zachowywać się ostrożnie i rozważnie, by nic złego się nie stało. Nie możesz jednak panikować. Przelewanie własnych lęków w dzieci z całą pewnością nie będzie dobrym pomysłem. Ludzie intuicyjnie wiedzą, co jest dla nich dobre. Twoje dzieci na pewno więc świetnie poradzą sobie ze zdobywaniem szczytów, o ile tylko im na to pozwolisz i będziesz je w tym wspierać. Być może takie wspólne wyjazdy w góry staną się waszą rodzinną tradycją, którą będziecie potem latami praktykować.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here