Charakterystyczny uchwyt na papierosy był niegdyś modnym akcesorium. Smukła tuba, w której trzymany jest tlący się papieros, była kiedyś nieodłącznym atrybutem eleganckich kobiet. Najczęściej wykonane ze srebra, jadeitu lub bakelitu (materiały popularne w przeszłości, teraz w całości zastąpione nowoczesnymi tworzywami sztucznymi – najczęściej szkłem), lufki były uważane za istotną część mody damskiej od wczesnych lat 1910-tych do połowy lat siedemdziesiątych.
Nie tylko moda
Stwierdzenie, że lufka była wyłącznie ozdobą, nie oddaje sprawiedliwości temu sprytnemu gadżetowi. Były one (i nadal są) używane również jako praktyczne akcesorium, ponieważ posiadają kilka istotnych zalet – zwłaszcza w przypadku palenia papierosów bez filtra. Lufki https://bongo24.pl/pol_m_Lufki-2083.html powstrzymują skrawki tytoniu przed wpadaniem do ust i chronią je przed zranieniem – bibułka papierosa czasami przykleja się do warg i nieroztropne oderwanie jej może zakończyć się przykrym skaleczeniem. Poza tym gadżety tego typu zapobiegają powstawaniu plam nikotynowych na palcach i chronią je przed przykrym zapachem. Lufka ma również niebagatelny wpływ na dym papierosowy – łagodzi i i ochładza go, oraz trzyma z daleka od oczu (dym jest dla nich „gryzący”). W dawniejszych czasach stosowano więc lufki jako swego rodzaju filtry do papierosów, ale dla niektórych palaczy pełnią podobną rolę również i dziś. Chociaż nowoczesne papierosy są zwykle wytwarzane z wbudowanym filtrem, to lufki z powodzeniem pełnią rolę drugorzędnego systemu filtracji.
Zaskakująca różnorodność
Lufki kojarzą nam się dziś przede wszystkim z niewielkich rozmiarów szklanymi rurkami, jednak jest to tylko czubek góry lodowej. Na przestrzeni ostatniego wieku produkowano nie tylko lufki najprostszych konstrukcji z pojedynczego materiału, ale również niesamowicie ozdobne egzemplarze ze złożonymi elementami metalowymi a nawet kamieniami szlachetnymi. Rzadziej spotykane przykłady tego typu gadżetów wykonane zostały ze szkliwa, rogu, szylkretu lub innych cennych materiałów, takich jak bursztyn czy kość słoniowa.
Zdarzały się też lufki wykonane z drewna, pianki morskiej lub bakelitu z bursztynowym ustnikiem. Ten ostatni egzemplarz często był używany do cygar i był popularnym gadżetem wśród mężczyzn z okresu edwardiańskiego do lat dwudziestych ubiegłego wieku. Były to jednak stosunkowo rzadkie i wykwintne lufki.
Lufka na salonach
Wśród znanych kobiet, które używały lufek do papierosów, wymienić można Audrey Hepburn, Lucille Ball, Jayne Mansfield, Jacqueline Kennedy, Ritę Hayworth, Wendy Richard, Natalie Wood, Louise Brooks, Cleo Trumbo i Ayn Rand. Współczesnym przykładem jest natomiast Scarlett Johansson. Wśród najbardziej znanych mężczyzn, którzy używali tego typu gadżetów, byli Franklin D. Roosevelt, Enrico Caruso, Vladimir Horowitz, Ian Fleming, Noël Coward czy Hunter S. Thompson.
Lufki można też zobaczyć w filmach z epoki, takich jak „Titanic”, poza tym są dość częstym widokiem w filmach nakręconych w latach 50. i 60. XX wieku. Co ciekawe, lufka trafiła również do animowanego filmu z wytwórni Disney’a. W „101 Dalmatyńczykach” z 1961 roku, z lufką nie rozstaje się złowroga Cruella de Mon.