Alimenty na dziecko

Czy ukończenie 18. lat przez dziecko albo zakończenie przez nie edukacji na studiach wyższych niekoniecznie musi oznaczać koniec płacenia alimentów? Jak długo trwa zatem obowiązek alimentacyjny? Dowiedz się więcej już teraz, uwzględniając, że polskie prawo wcale nie reguluje wieku, zgodnie z którym świadczenie alimentacyjne mogłoby być uznane za już nieważne.

Alimenty na dziecko, które nie utrzymuje się samodzielnie

Jak potwierdza kancelaria Kowalski, alimenty na dziecko są obowiązkowe niezależnie od wieku dziecka. Jeśli alimenty są płacone na dziecko z niepełnosprawnością, istnieje możliwość bezterminowego płacenia świadczenia, wiadomo przecież, że zachodzi w tym przypadku stała niemożność samodzielnego utrzymania się przez dziecko.

Alimenty przysługują dziecku do momentu, do którego nie jest ono w stanie samodzielnie się utrzymać, a więc podjąć pracy zarobkowej, dzięki której generowane są wystarczające zarobki. Oznacza to, że obowiązek alimentacyjny wcale nie znika po ukończeniu przez dziecko szkoły ani nawet kończenia 18 lat.

Wymuszanie alimentów

Jak potwierdza adwokat Łukasz Kowalski, znane są sytuacje, w których dziecko wymusza świadczenie alimentacyjne, między innymi poprzez celowe przedłużanie uczęszczania na studia wyższe czy niepodejmowanie pracy zarobkowe. Wtedy sąd na wniosek rodzica, który płaci alimenty, może stwierdzić uchylenie obowiązku alimentacyjnego.

Warto wiedzieć, że świadczenie alimentacyjne może być realizowane nie tylko na dziecko. Zdarza się, że alimenty płacone są na byłą żonę lub byłego męża albo rodzica. W takich przypadkach regulacje prawne są zupełnie inne, aniżeli przy alimentach na dziecko.

Artykuł powstał na podstawie informacji merytorycznych użyczonych przez kancelariakowalski.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here