Świat zabawy na dziecięcym dywanie

Każde dziecko potrzebuje swojej przestrzeni do zabawy. Jeśli tylko mamy możliwość urządzamy dziecku dziecięcy pokoik. Jednym z często występujących elementów tego dziecięcego pomieszczenia jest typowo dziecięcy dywan. Czy warto w pokoiku dziecka rozkładać dywan?

Dywan jest nie tylko ozdobą, ale również praktycznym elementem wyposażenia wnętrza. Szczególnie taka praktyczną rolę odgrywa w pokoiku dziecięcym.

Rola dywanu w dziecięcym pokoiku

Przede wszystkim zaletą dywanu jest to, że jest miękki, puszysty i przyjemny w dotyku. Są to zalety, które z pewnością przyczyniają się do podjęcia decyzji o zakupie dywanu do pokoiku malucha. Dzieci uwielbiają bawić się na podłodze, to jest ich najlepsze pole do zabawy. Jeśli dywan będzie sprzyjał zabawie, to na wiele godzin wyobraźnia dziecka przeniesie ich w świat fantazji. Do wyboru dostępnych jest wiele gotowych wzorów dywanów dla dzieci, jak boiska, sieć dróg, świat zwierząt i roślin. Dzięki temu dziecko samo albo z zaproszonymi kolegami lub koleżankami stworzy sobie rewelacyjną zabawę. Dla dziewczynek można wybrać wzory, kolory i postaci z bajki bardziej odpowiadające tej płci, a dla chłopczyków, coś co będzie bardziej odpowiednie dla nich, jak na przykład piłki, samochodziki, zwierzątka. Jeśli rodzic uzna to za stosowne, to być może dobrym pomysłem będzie wybranie się do sklepu z dzieckiem, żeby samo wybrało sobie dywan, na którym będzie spędzać wiele godzin swojego życia.

Jaki materiał dywanu dziecięcego wybrać?

Wszystko zależy od tego, ile dziecko ma lat. Jeśli jest jeszcze niemowlakiem i leży w łóżeczku i to dorośli najczęściej chodzą po podłodze, to można wybrać dywan z długim włosiem, na przykład bardzo popularny dywan shaggy. Nie będzie on jednak dobra opcją dla dziecka, które może zostawiać resztki jedzenia w dywanie, ponieważ trudno może się go czyścić. Poza tym dzieci, które spędzają dużo czasu na zabawach dywanowych też mogą nie być zadowolone, że drobne części ich zabawek gubią się w runie dywanu. Najlepszym rozwiązaniem byłby dobrej jakości dywan ze sztucznym włosiem, który nie wywołuje alergii, jest łatwy w czyszczeniu i przyjemny do spędzania na nim czasu. Dywan dziecięcy często będzie miał nowe plamy, z tego względu być może lepiej zdecydować się na bardziej wzorzysty model albo po prostu taki, który ma intensywniejsze kolory. Dzięki temu nie będzie tak szybko widać śladów po regularnie czyszczonych plamach. Jasny dywan mógłby wyglądać elegancko, tylko chwile po zakupie, zanim pojawiłyby się na nim pierwsze, trudne do usunięcia plamy. Wydaje się nierealnym oczekiwanie, że dziecko nie pobrudzi dywanu, w końcu w ferworze zabawy, nie zawsze się pamięta o czystych rączkach.

Wielkość dywanu dziecięcego

Dywan dziecięcy nie może być niewielkich rozmiarów, ponieważ nie spełni wtedy swojej funkcji. Nie może tez być za duży, że zakrywałby całą powierzchnię, bo wtedy lepiej byłoby kupić wykładzinę dywanową niż dywan. Każdy sam musi określić swoje preferencje i dokonać wyboru. Niezbędnym elementem, który powinien posiadać dywan dziecięcy jest mata antypoślizgowa. Zapewnia ona bezpieczeństwo podczas szalonych zabaw. Jeśli w wybranym przez nas modelu nie ma takiej oryginalnie zaprojektowanej maty, to nie warto oszczędzać pieniędzy, tylko lepiej dokupić takową matę. Unikniemy wtedy nieszczęśliwych wypadków spowodowanych poślizgiem lub zagięciem rogów w dywanie.

Dzisiejsze sklepy z dywanami dają wiele opcji do wyboru jeśli chodzi o dywan dziecięcy. Można wybierać między dywanami dla niemowlaka, dla chłopczyka lub dziewczynki albo później między dywanami do pokoju młodzieżowego. Dzięki takiej podłogowej ozdobie stwarzamy idealne warunki na rozwój wyobraźni naszych pociech.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here