Przedszkole to pierwsze miejsce, w którym nasze dziecko ma pierwszy kontakt z nauką, wspólną zabawą i ogromem ilości innych dzieci w podobnym wieku. Zdarza się, że dzieci są znudzone zabawkami i trzeba je jakoś zachęcić do wspólnej zabawy. Niektóre z dzieci są nieśmiałe i raczej podczas gier i stoją z boku i nie uczestniczą aktywnie. Dobra przedszkolanka zna jednak skuteczne sposoby, aby zachęcić do udziału we wspólnej zabawie każde dziecko. Nic tak nie podnosi motywacji jak konkurs z nagrodami! Konkursy dla dzieci przedszkolnych są coraz częściej organizowane także w domach, podczas urodzin czy uroczystości rodzinnych. Jak możemy zorganizować taki konkurs?

Konkursy dla dzieci przedszkolnych

konkursy dla dzieci przedszkolnychTrzeba dokładnie przemyśleć z czym poradzi sobie dziecko, koniecznie dostosować poziom konkursu do wieku naszego dziecka, jego zdolności oraz wiedzy. Nie będziemy przecież zadawać pytania o nazwy rzek w województwie małopolskim, na zadania matematyczne też jest jeszcze za wcześnie. Nie ma co się martwić, na takie tematy też przyjdzie czas. Teraz mamy do wyboru konkursy plastyczne, które dzieci uwielbiają. Popularnością cieszą się też konkursy wokalne lub recytatorskie. Nie wszystkie dzieci jednak lubią wystąpienia publiczne, więc jeśli mamy w grupie takie dziecko musimy liczyć się z tym, że będzie czuło się niekomfortowo. Możemy przygotować także quiz z wiedzy. Pytania mogą być banalne, na przykład: jakiego koloru jest koszulka Kubusia Puchatka? Albo, gdzie mieszka Święty Mikołaj?

Dzieci uwielbiają quizy

Okazuje się, że dzieci lubią ze sobą rywalizować w takich quizach. Jeśli ktoś nie ma czasu, albo ochoty na wymyślanie pytań, wtedy konkursy dla dzieci przedszkolnych możemy śmiało znaleźć w sklepach z grami planszowymi, albo w księgarniach. Należy pamiętać, żeby nagradzać dzieci, wzmacnia to ich motywację, nagrody powinny być niewielkie i niezbyt wartościowe. Dziecko, które wygrało dostaje trochę większy prezent, ale nie wolno zapominać o wszystkich dzieciach, które brały udział w konkursie. Na tym etapie rozwojowym dziecko może nie potrafić poradzić sobie z emocjami związanymi z przegraną.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here