Noworodek charczy

Nietypowe zachowania małych dzieci najmocniej przerażają młodych i początkujących rodziców. Kobieta, która po raz pierwszy w życiu została matką, nie wie po prostu, w jaki sposób powinien rozwijać się jej maluszek i które jego zachowania można uznać za normalne, a które za niewłaściwe. Czy to, że noworodek charczy, może świadczyć o jego problemach zdrowotnych? Z czego wynika takie zachowanie maluszka i czy należy się nim martwić?

Noworodek charczy

Noworodek charczyTak naprawdę większość dźwięków wydawanych przez kilkumiesięczne szkraby nie świadczy wcale o ich poważniejszych problemach zdrowotnych. Maluchy na różnych etapach swojego rozwoju zaczynają wykształcać swoje poszczególne zmysły i z tego powodu zachowują się inaczej niż wcześniej. Charczenie noworodka może wynikać między innymi ze zwiększającej się elastyczności jego krtani. Czasem też przyczyną wydawania tych nietypowych dźwięków jest po prostu ząbkowanie. Gdy w jamie ustnej malca zaczynają pojawiać się pierwsze ząbki, jego ślinianki pracują na bardzo wysokich obrotach i wydzielają zwiększone ilości śliny. To z kolei doprowadza do charakterystycznego charczenia, którym niektórzy rodzice niepotrzebnie się martwią. Kolejną przyczyną tych „efektów dźwięków” może być po prostu zwykła infekcja. Jeżeli maluszek się przeziębi, a jego nosek się zatka, nie będzie on w stanie normalnie się porozumiewać, dlatego w jego mowie może pojawić się charakterystyczne charczenie. Co zrobić w takim przypadku? Udać się po prostu z dzieckiem do lekarza. Jeżeli infekcja zostanie pokonana, charczenie samoistnie ustanie.

Jedynie w naprawdę skrajnych i rzadko kiedy zdarzających się sytuacjach charczenie noworodka można uznać za niepokojący objaw. Bywa bowiem tak, że wywołują je dość poważne infekcje górnych dróg oddechowych. Noworodek charczy chociażby wtedy, gdy dojdzie u niego do zapalenia oskrzelików, oskrzeli lub płuc. Jeżeli więc objaw ten utrzymuje się przez dłuższy czas, należy po prostu przeanalizować go ze swoim lekarzem. To on najszybciej odnajdzie przyczynę charczenia noworodka.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here