W dzisiejszych czasach często mówi się, że dzieci mają za dużo bodźców, atrakcji, zajęć pozalekcyjnych czy kolorowych zabawek. Coś w tym jest. Wielu rodziców nie rozumie, dlaczego mimo masy grających maskotek, puzzli, gier dziecko ciągle wydaje się być znudzone, czy też nie potrafi samo się sobą zająć. Wiele osób nie posiadających dzieci ma z kolei duży problem z prezentem, jaki mają wybrać dla pary z dziećmi czy chrześniaka. Bardzo dobrym pomysłem na prezent są tutaj książki dla dzieci do czytania.

Książki dla dzieci do czytania

Książki dla dzieci do czytaniaPraktycznie w każdym wieku można taki prezent wręczyć. Mówi się, że należy czytać dzieciom już od najmłodszych chwil życia. Odpowiedzią na pytanie, dlaczego dzieci nie są w stanie się sobą zająć, pomimo masy zabawek, może być właśnie to, że wolą one spędzać czas ze swoimi opiekunami. Chcą aby poświęcili im oni czas, wzięli do ręki książki dla dzieci do czytania i razem z nimi zagłębili się w świat opowiadań. Oczywiście, starsze dzieci z powodzeniem mogą zająć się same sobą i czytać w swoim pokoju.

Młodsze pociechy zdecydowanie potrzebują, aby ktoś im przeczytał bajeczki. Nie ma chyba dziecka, które nie ucieszyłoby się z książki dla dzieci do czytania. Warto jednak dopasować daną książeczkę do wieku odbiorcy. Jeśli kupimy roczniakowi książki dla dzieci do czytania z dużą ilością tekstu to na pewno nie będzie on w stanie wysiedzieć przez cały czas czytania na kolanach u mamy. Warto wybierać takie książki dla dzieci do czytania, jak sugeruje autor.

Zazwyczaj na każdej bajeczce z tyłu ma się informację, dla jakiego wieku przeznaczona jest ta książka

Oczywiście, nie wszystkie książki do czytania dla dzieci powyżej 3 lat, należy dawać stricte po ukończeniu trzecich urodzin. Często producenci oznaczają takie książki dla dzieci do czytania, wiekiem „od 3 lat”, ponieważ tego typu opracowania mają nierzadko na przykład grające elementy, które mogą być w jakiś sposób niebezpieczne dla dzieci, które się nimi bawią. Oczywiście, dla młodszych książki dla dzieci do czytania powinny mieć twardą oprawę. Istnieje bowiem duże ryzyko, że książki w miękkiej oprawie lub z cienkim papierem skończą swój żywot bardzo szybko.

Małe dzieci potrafią szybko niszczyć książki, podrzeć je lub porysować. Warto od małego uczyć dzieci szacunku do książki Dla dzieci do czytania poleca się również książki obrazkowe, które uczą na przykład konkretnych czynności. Na rynku dostępne są również pozycje, które uczą dzieci na przykład oduczenia się korzystania z pieluchy, przekonują do korzystania z nocnika, pokazują jak łagodnie rozstać się ze smoczkiem, itp. To bardzo ciekawe pozycje, po które warto sięgnąć jeśli ma się przed sobą duże wyzwanie. Książki dla dzieci do czytania, powinny być mądre, z morałem. Nie powinny straszyć czy wprowadzać nastroju grozy. Zwłaszcza jeśli ma się tendencję do czytania przed snem, Warto również zajrzeć w takie opracowania, które mają ładne ilustracje. Nie wszystkie książki dla dzieci do czytania są opatrzone ilustracjami.

To wielka szkoda, kiedy w treści znajduje się jedynie tekst, z małym, niezbyt ciekawym obrazkiem, Być może dla starszych dzieci jest to jak najbardziej w porządku, jednak im młodszy odbiorca, tym większa rola obrazków. Oczywiście, nie chodzi o to aby książki dla dzieci do czytania były jaskrawe, napaćkane kolorowymi obrazkami. Również po tym dziecku trudno będzie się skupić lub zasnąć. Warto wybierać zatem takie książki dla dzieci do czytania, które mają ciekawe, ale spokojne ilustracje. Fajnym rozwiązaniem dla zupełnie małych czytelników, na przykład noworodków czy niemowlaków są książeczki kontrastowe.

Książeczki kontrastowe

Dziecko już w pierwszych dobach życia rozpoznaje jasne i ciemne kształty, interesować się więc będzie biało czarnymi książeczkami z obrazkami. W następnej kolejności dzieci uczą się kolorów czerwonego i żółtego. W późniejszym etapie można wprowadzić książki dla dzieci do czytania z elementami dźwiękowymi. Warto zapoznać dziecko z tym rodzajem zabawy.

Książki dla dzieci do czytaniaNiektóre książki opatrzone są audiobookami, gdzie wystarczy nacisnąć guzik, aby lektor czytał tekst, widniejący na konkretnej stronie. Oczywiście to wszystko nie zastąpi dziecku czasu spędzonego z rodzicami. Książki dla dzieci do czytania to doskonała zabawa dla całej rodziny. Jeśli dziecko widzi, że rodzice czytają jemu i sami czytają, również jemu w krew wejdzie nawyk sięgania po książki zamiast po grę komputerową.

Można zrobić fajny wieczorny rytuał w którym wieczorem wszyscy razem po kolacji i kąpieli siadają na kanapie i czytają. Najpierw wszyscy razem, rodzice czytają książki dla dzieci do czytania na głos – a w kolejnych latach dzieci usamodzielniają się i same zaczynają sobie czytać, podczas gdy rodzice mają czas na swój wieczorny relaks z ulubioną lekturą dla dorosłych, niekoniecznie czytać kolejny raz o przygodach misiów, zwierzątek leśnych czy pszczółek.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here