jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka

Na świat przychodzi mała, niewinna istotka. Rolą rodziców w tym momencie jest zapewnienie jej bezpieczeństwa i warunków do tego, by mogła się rozwijać i godnie żyć. Dla rodzica bardzo ważną rzeczą jest to, by jego dziecko miało wszystko, czego potrzebuje. Dlatego też na wszelaki sposób stara się mu to zapewnić. Daje miłość, opiekę i bezpieczeństwo, ale musi też wspierać jego rozwój. I tu pada pytanie, jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka?

Jak kreatywnie wspierać rozwój dziecka?

jak kreatywnie wspierać rozwój dzieckaNic prostszego wspieranie rozwoju zaczynamy już podczas zwykłych czynności jakie wykonujemy przy maluszku. Przy każdej wykonywanej czynności przy nim, opowiadajmy o tym co robimy. Róbmy przy tym śmieszne miny, naśladujmy, różne rzeczy. To już budzi w naszym niemowlęciu zainteresowanie. Takie malutkie dziecko ciekawi wszystko co się rusza i jest kolorowe, a kiedy dzieje się u mamy, czy taty to już całkiem je pochłania. Kreatywne wspieranie można zacząć z dzieckiem, które już potrafi się bawić. Można układać z nim klocki, czy drewniane puzzle. Rysowanie, malowanie czy lepienie z plasteliny, też jest dobrym pomysłem. Nie dość, że rozwija wyobraźnię, to jeszcze zdolności manualne, oraz uczy nasze dziecko spokoju i cierpliwości.

Pobudzanie wyobraźni u dziecka

Ważne u dziecka jest pobudzanie wyobraźni, tworzenie historyjek, robienie przedstawień z ręcznie zrobionymi kukiełkami. Tak naprawdę nawet podczas zabawy maskotkami, możemy motywować nasze dziecko, by te się angażowało w zabawę i wymyślało różne rzeczy. Kiedy dziecko jest już starsze, możemy pozwolić sobie na gry planszowe lub zabawy z gotowymi zestawami kreatywnymi. Do wyboru jest wiele takich zestawów. Tworzenie mydełek, kryształów, magnesów, maskotek i wiele innych. Można je zakupić na aukcjach internetowych lub w sklepach z zabawkami.Również samemu można tworzyć różnego rodzaju wycinanki, wyszywanki i wyklejanki. Każde dziecko lubi, kiedy to jego rodzice angażują się w zabawę i wtedy ma na nią mnóstwo nowych, ciekawych pomysłów. Tworzenie czegoś, z niczego pozwala dziecku uruchomić wszystkie zmysły i na pewno wykaże się ono sporą kreatywnością.

Czytanie książek

Nic jednak tak dobrze nie rozwija wyobraźni jak czytanie książek. Dlatego nie warto czekać aż dziecko pójdzie do szkoły, tylko sami możemy wcześniej zacząć z nim naukę czytania. Dzięki temu szybciej zacznie zagłębiać się w świat książek i oczywiście będzie miało łatwiej na starcie w szkole. Jak jednak samemu rozpocząć nauczanie naszego dziecka czytania? Przede wszystkim w pierwszej kolejności powinieneś zacząć dziecku czytać. Ważne aby odbywało się to regularnie. Najlepiej każdego wieczoru przez co najmniej 20 minut. Aż do momentu aż nasze dziecko zaśnie. Wówczas choć nasza pociecha jeszcze nie umie czytać, to jednak zacznie zaznajamiać się z opowiadaną historią. To w późniejszym czasie może znacznie ułatwić mu naukę samego czytania. Co można czytać dziecku? Najlepiej bajki, które są odpowiednie do jego wieku. Warto również z dzieckiem omawiać przeczytane bajki. Dzięki temu sprawdzimy czy potrafi już słychać ze zrozumieniem. Następnie zaś możemy zacząć uczyć dziecko liter i samodzielnego czytania. Co ważne – warto byśmy w domu mieli książki. Nie tylko bajki dla dzieci i książki kucharskie. Dziecko z wiekiem samo będzie mogło sięgać na półkę po ciekawe lektury. Na dodatek dziecko, które będzie wychowywać się w domu pełnym książek, rozwinie w sobie nawyk czytania, który przetrwa u niego do wieku dorosłego.

Programy edukacyjne dla dzieci

jak kreatywnie wspierać rozwój dzieckaObecnie oferta telewizyjna jest bardzo rozbudowana. Możemy choćby znaleźć mnóstwo kanałów tematycznych, w tym również tych, które skierowane są specjalnie do dzieci. Jednak nie bajki będą tutaj najistotniejsze, jeśli bierzemy pod uwagę rozwój dziecka, a programy edukacyjne. Takie programy mogą rozbudzić w dziecku ciekawość świata, dlatego są niezwykle pożyteczne. Zazwyczaj są zrobione tak, aby dzieci mogły w pełni zrozumieć zawarta w nich treść. To również doskonałe uzupełnienie wiedzy, którą codzienne uzyskują w szkole. Obserwujmy dziecko, które z programów ogląda najchętniej. Dzięki temu będziemy mieli pełne rozeznanie w tym, co go najbardziej interesuje. Wówczas możemy podsuwać mu propozycje książek i czasopism z podobnej tematyki.

Wycieczki krajoznawcze

Warto również zabierać dziecko na krótkie wycieczki krajoznawcze po okolicy. Dzięki temu możemy przekazać im szczyptę wiedzy o okolicznej przyrodzie, czy też tutejszych zabytkach. To również może w naszym dziecku znacznie rozbudzić ciekawość i głód wiedzy. Ważne abyśmy jako rodzice sami wykazali inicjatywę. Nie czekajmy aż zrobi to za nas szkoła. Tylko my jesteśmy w stanie poświęcić dziecku odpowiednią ilość czasu i wesprzeć kreatywnie jego rozwój.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here