Usuwanie blizn

Blizny są pamiątką po wypadkach, skaleczeniach, oparzeniach czy narodzinach dziecka. Są swego rodzaju pamiętnikiem na skórze, zmieniając ją w sposób trwały i niestety nieestetyczny. Blizny mogą wyglądać bardzo różnorodnie: od miękkich ledwie zauważalnych linii, aż po wypukłe guzy i zgrubienia, które potrafią uprzykrzyć życie.

Jak powstaje blizna?

Blizna powstaje wskutek uszkodzenia skóry. W zależności od głębokości rany blizny przybierają różny kształt i formę. Najtrudniejsze do niwelowania są blizny powstałe na skutek rany szarpanej, np. w wyniku pogryzienia przez psy.

Blizny są też często zmorą osób, które przebyły trądzik. Przypominają wówczas głębokie wgłębienia i bruzdy i niestety są bardzo widoczne, gdyż najczęściej zlokalizowane są na twarzy.

Są też blizny pooperacyjne, które powstają na skutek celowego użycia narzędzi chirurgicznych. Często są to blizny najgłębsze z możliwych, gdyż w trakcie zabiegów uszkodzeniu ulega warstwa skóry właściwej. Niemniej sam fakt, że cięcie najczęściej jest równe i proste sprzyja późniejszemu gojeniu i redukcji pooperacyjnych śladów.

Jak usunąć bliznę?

Usuwanie blizn nie jest proste. Są dwa główne sposoby. Można zrobić to samodzielnie w domu zaopatrując się w specjalistyczne maści i żele na bazie silikonu. Czas leczenia jest zazwyczaj bardzo długi, a efekty nie są gwarantowane.

Usuwanie blizn to również praca z nimi. Warto po wieczornej kąpieli rozciągać skórę w miejscu dawnej rany, tak aby odzyskała swoją sprężystość i elastyczność, którą utraciła w momencie uszkodzenia. Najskuteczniejszym sposobem usunięcia blizny jest zabieg laserowy. Laser wnika a głąb skóry właściwej uruchamiając proces automatycznej odnowy skóry, poprzez ponowną produkcję kolagenu. Kolagen jest białkiem stanowiącym około 30% wszystkich białek ludzkich, który jest głównym budulcem tkanki łącznej.

Zalecenia po zabiegu

Po zabiegu laserowego usuwania blizn skóra przez kilka dni może być opuchnięta i zaczerwieniona. Często występuje niegroźna wysypka, która szybko się złuszczy. Po zabiegu zaleca się stosowanie łagodnych kremów nawilżających oraz picie sporej ilości dobrej jakości wody mineralnej, aby zapewnić skórze optymalne nawodnienie.

Po zabiegu usuwania blizn nie zaleca się korzystania gorących kąpieli, sauny oraz nadmiernej ekspozycji na słońce. Należy też wstrzymać się przez kilka tygodni z wykonywaniem wszelkiego rodzaju peelingów.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here