Jak bezpiecznie używać rękawiczek szpitalnych

Ochrona zdrowia personelu medycznego polega między innymi na skrupulatnym przestrzeganiu zaleceń dotyczących noszenia rękawiczek szpitalnych. Lekarze, pielęgniarki czy też ratownicy medyczni są bowiem narażeni na stały kontakt z patogenami chorobotwórczymi. W jaki sposób używać rękawiczek szpitalnych, by ta ochrona była skuteczna?

Jak długo nosić rękawiczki szpitalne?

Rękawiczki, których używa się przy kontakcie z pacjentem podczas badania czy też przy zabiegach są jednorazowe. Oznacza to, że trzeba je zmieniać przed każdym nowym pacjentem, a nawet zaleca się nosić nowe rękawiczki kiedy bada się poszczególne części ciała pacjenta.

Należy pamiętać, że brak zmiany rękawic oznacza przenoszenie chorobotwórczych bakterii czy wirusów, znajdujących się w krwi czy płynach ustrojowych oraz na skórze. Lekarz czy pielęgniarz nigdy nie powinni żałować czasu przeznaczonego na zmianę rękawiczek.

Czy stawiać na tanie rękawiczki szpitalne, a może zainwestować w droższe?

Jak pokazuje praktyka, zdecydowanie nie wolno w tym aspekcie oszczędzać. Tańsze rękawice zresztą to tylko pozorna oszczędność, ponieważ zużywa się ich więcej ze względu na niską jakość. Ponadto jest to także wysokie ryzyko narażenia personelu.

Zdecydowanie warto stawiać na jakość, która w tym wypadku równa się bezpieczeństwu i dobrej atmosferze całego zespołu. Pękanie czy zsuwanie się rękawic jest stresem związanym ze świadomością wysokiego ryzyka zakażenia poważnymi chorobami.

Kiedy używanie rękawic szpitalnych będzie najbardziej efektywne?

Zdecydowanie ogromne znaczenie ma dobór odpowiedniego rozmiaru. Rękawiczki szpitalne występują w różnych wielkościach. Powinny dobrze przylegać do dłoni. Nie mogą być jednak za małe, ani za duże. Zbyt małe rękawiczki mogą obcierać dłonie i powodować ból, a także możliwość infekcji skóry. Zwiększone jest także ryzyko pęknięcia.

Nie służą także precyzyjnej pracy. Podobnie zresztą jak za duże rękawiczki, które się zsuwają. Jeżeli personel będzie przestrzegał prostych zasad, by zmieniać często rękawiczki i nosił odpowiednie rozmiary, można liczyć na zdecydowaną redukcję sytuacji zagrożenia, co na pewno wpłynie pozytywnie także na wydajność pracy oraz spokój psychiczny wszystkich pracowników.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Grupa Anmar.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here