Często zadajemy sobie pytanie: czy warto znać podstawy języka niemieckiego? Kiedy i w jakich okolicznościach mogą one okazać się przydatne? Jak się uczyć, aby na poziomie komunikatywnym porozumiewać się w innym języku, jak długo to trwa?
Znajomość języka niemieckiego
Podstawowa znajomość języka niemieckiego jest niezwykle przydatna zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym. Bliskość Niemiec sprawia, że często podróżujemy na wycieczki czy na zakupy do naszych zachodnich sąsiadów. Komunikowanie się w sklepie, restauracji czy na dworcu pozwala na lepsze i bezpieczniejsze spędzanie czasu oraz umożliwia załatwienie wielu różnych spraw (np. kupienie biletu, doprecyzowanie składników dania w trakcie obiadu).
Znajomość podstaw języka niemieckiego ma szczególne znaczenie w sferze biznesu. Dynamicznie rozwijająca się gospodarka niemiecka sprawia, że coraz chętniej nawiązujemy biznesowe relacje z naszymi zachodnimi sąsiadami. Podstawy języka niemieckiego pozwolą nam swobodniej komunikować się z potencjalnymi kontrahentami czy omawiać podstawowe zagadnienia i obszary wspólnej działalności.
Gdzie uczyć się niemieckiego?
Języka niemieckiego można uczyć się w szkole językowej z pomocą wykwalifikowanych i doświadczonych lektorów. Dzięki temu mamy pewność, że poza słownictwem będziemy poprawnie gramatycznie konstruować zdania i kreować wypowiedzi.
Tańszą opcją jest skorzystanie z usług korepetytora: nauczyciela lub studenta języka obcego. Jest to w zupełności wystarczająca forma nauki, dzięki której bez trudu zdobędziemy podstawy języka niemieckiego.
Należy mieć na uwadze, że nauka języka nie przychodzi błyskawicznie, a wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji danej osoby. Są tacy, którzy podstaw języka niemieckiego nauczą się w miesiąc, innym zaś może zająć to nawet pół roku.
Materiały do nauki
Nauka języka niemieckiego poza klasycznymi lekcjami z lektorem powinna być uzupełniana o dodatkowe materiały i aktywności: czytanie gazet, niemieckich stron internetowych, książek czy niemieckiego radia.Bardzo ważny w nauce języka obcego jest ciągły kontakt z nim. Jeśli więc w trakcie nauki mamy możliwość skorzystać z wyjazdu do Niemiec i spędzenia tam choćby kilku dni – nie zastanawiajmy się ani przez moment.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Szkoły języka niemieckiego STRUCTURA.