Import usług w UE

0
1501

Na pewno wielu ludzi, którzy zajmują się prowadzeniem drobnych przedsiębiorstw myślą czasem jakie znaczenie ma import usług w UE. Transakcje zagraniczne są coraz częstszym zachowaniem spotykanym wśród grona przedsiębiorców polskich. Nie zależy to od tego czy jest to zakup czy sprzedaż, mówimy to ogólnie.

Import usług w UE jest zakupem usługi od naszego kontrahenta, który pochodzi spoza kraju występującego na terenie Unii Europejskiej. Dlatego wśród podatników mogą też wystąpić różne wątpliwości, które jednak powinniśmy szybko zastopować i się nimi zbytnio nie przejmować. Na pewno wielu ludzi zadaje sobie też pytanie jak rozliczyć import usług w UE. Dla początkującej osoby nie jest to proste zadanie, ponieważ trzeba zajrzeć do przepisów prawnych w takiej sytuacji. Co robić mówi o tym ustawa o VAT, a dokładnie artykuł 2 pkt 9 niniejszej ustawy. Jest tam definicja importu usług.

Według ustawy jest to świadczenie usług, z których tytułu obowiązek rozliczenia podatku jest po stronie nabywcy. O nabywcy z kolei jest mowa w art. 17 ust.1 pkt 4 ustawy o VAT. Usługobiorca to osoba prawna, jednostka organizacyjna, która nie posiada osobowości prawnej oraz także osoba fizyczna, która samodzielnie wykonuje działalność gospodarczą lub też osoba prawna, która nie jest zarejestrowanym podatnikiem lub osobą zobowiązaną do rejestracji w postaci podatnika VAT UE.

Jak widać przepisy szeroko to opisują możliwe postaci usługobiorcy i nie zawężają przepisu do jednego czy dwóch instrumentów. Szczegółowe określenie roli usługobiorcy ma kluczowe znaczenie w późniejszym kształtowaniu prawa. W żadnym wypadku nie możemy o tym zapominać, ponieważ może się to w przyszłości odbić na naszą niekorzyść. Prawo zawsze należy czytać dokładnie i ze zrozumieniem, ponieważ inaczej nie jesteśmy w stanie wszystkiego dobrze zrozumieć. Warto zauważyć, że obowiązek podatkowy powstaje wtedy kiedy dokonamy dostawy towarów lub wykonania usługi. Uznaje się to za chwilę wystąpienia obowiązku podatkowego. Trzeba o tym pamiętać.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here