Książki o emocjach dla dzieci

Nikogo nie trzeba przekonywać, jak duże znaczenie dla rozwoju dziecka mają książki. Wprowadzenie edukacji czytelniczej i dobrych nawyków z nią związanych, już w młodszych latach życia, z pewnością zaprocentuje w przyszłości. Książki pomagają poznać świat, rozwijają wyobraźnię i wzbogacają słownictwo. Szczególnym rodzajem publikacji, na które warto zwrócić uwagę, są książki o emocjach dla dzieci.

Książki o emocjach dla dzieci

Książki o emocjach dla dzieciNajmłodsi, podobnie jak dorośli, przeżywają różne emocje. Towarzyszą im one od początku życia. W niemowlęctwie wyrażają je głównie poprzez płacz, śmiech czy mimikę twarzy. W miarę upływu lat dzieci uczą się nazywać emocje, których doświadczają. Wspólne czytanie książek o tej tematyce, a następnie rozmowy o bohaterach i doznaniach, które tam się pojawiły, pozwalają lepiej zrozumieć, skąd biorą się określone uczucia, jakie sytuacje mogą je powodować, a przede wszystkim – jak sobie z nimi radzić. Czasem rodzicom trudno wytłumaczyć i nazwać niektóre z przeżyć. Łatwiej jest to przełożyć na język dziecięcy, gdy okazuje się, że postać występującą w ulubionej książeczce również spotykają podobne sytuacje.

Książki o emocjach dla dzieci często zawierają bajki terapeutyczne

Posiłkuje się nimi wielu nauczycieli, czy pedagogów pracujących w szkołach i przedszkolach czy innych placówkach dla dzieci. Są one pomocne zwłaszcza w trudnych sytuacjach, na przykład gdy dziecko jest wyśmiewane z jakiegoś powodu przez grupę rówieśniczą, jest nieakceptowane z powodu niepełnosprawności czy też nie radzi sobie ze złością i przejawia zachowanie agresywne. Przeczytanie takiej bajki jest dobrym początkiem do dalszej rozmowy i znalezienia wspólnego rozwiązania. Z powodzeniem mogą je również wykorzystać rodzice w domu.

Obecnie ilość wartościowych publikacji dla dzieci jest bardzo duża. Warto przyjrzeć się bliżej tym pozycjom, które pomagają małemu człowiekowi radzić sobie z różnymi, często trudnymi dla niego sytuacjami. Książki o emocjach dla dzieci są tego doskonałym przykładem. Zakupienie ich do rodzinnej biblioteczki będzie z pewnością doskonałą inwestycją.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here