Zadaszenia basenowe

Zdecydowaliście się na inwestycję jaką jest przydomowy basen. Lubisz relaksować się odpoczywając w przyjemnej dla ciała temperaturze wody. Szczególnie w ciepłe lub nawet upalne dni basen w ogródku jest marzeniem wielu ludzi. Co jednak zrobić, żeby cieszyć się kąpielą w basenie nawet w chłodniejsze lub nawet deszczowe dni?

Pomysłowe zadaszenia basenu

Niektórzy dla ochrony wody w basenie stosują różnego rodzaju plandeki. Mają one różne wymiary i zastosowania. Plandeki wykonywane na zamówienie mają właściwości przeciwsłoneczne, mrozoodporne, przeciwkurzowe lub nawet wodoodporne. Jest to korzystne cenowo rozwiązanie, ale niekoniecznie bardzo wygodne w użytkowaniu. Jeśli na powierzchni basenu założona jest plandeka, to nie można już użytkować w tym czasie basenu. Chcąc wejść do wody, trzeba ją ściągnąć. Każdorazowe ściąganie i zakładanie plandeki jest dosyć uciążliwą czynnością. Coraz bardziej popularne stają się więc stałe zadaszenia basenu, wykonane z solidnych aluminiowych konstrukcji. Przykładowe konstrukcje można znaleźć w ofercie firmy Aluboss. Przestrzenie tej aluminiowej konstrukcji, która tworzy szkielet ścian i zadaszenia wypełnione są trwałym materiałem poliwęglanowym albo szkłem (hartowanym, bezpiecznym lub zespolonym). Tego rozwiązanie ma wiele zalet.

Zalety zastosowania zadaszenia na basen

Wykonanie zadaszenia na basen wiąże się ze sporym wydatkiem, ale ma tyle zalet, że wiele osób decyduje się na montaż tego rodzaju konstrukcji. Jedną z korzyści zadaszenia jest fakt, że gwarantuje ono komfort użytkowania w każdą pogodę. Jeśli jest ciepło i słonecznie, to woda w ciągu dnia się nagrzeje, a dzięki zadaszeniu wiatr jej nie ochłodzi wieczorem ani w nocy. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest konstrukcja z otwieranym dachem. Dzięki niej możemy korzystać w upalny dzień z działania bezpośrednich promieni słonecznych, czujemy przewiew i dostęp do świeżego powietrza. Jeśli jest niesprzyjająca pogoda, to można wtedy zamknąć szczelnie zadaszenie. Z kolei pochmurna, deszczowy pogoda nie ograniczy możliwości skorzystania z basenu, które ma zadaszenie. Wręcz przeciwnie zadaszenie wykonane z bezpiecznego szkła stosowanego przez Binglass umożliwia, podczas korzystania z basenu, obserwować spadające krople deszczu albo wiejący wiatr, szumiące i kołyszące drzewa. Inną korzyścią zamykanego basenu jest fakt, że mamy dzięki temu pewność, że żadne nasze, sąsiadów albo inne zwierzątko nie wpadnie do wody z basenu. Co więcej, szczególnie wietrzna pogoda sprawia, że gdyby powierzchnia basenu była odkryta, to do wody mogłyby wpadać różnego rodzaju drobne zanieczyszczenia. Czyszczenie basenu jest bardzo pracochłonnym zadaniem, więc możliwość ograniczenia ilości zanieczyszczeń do minimum jest cennym walorem. Poza tym, jeśli konstrukcja oprócz zadaszenia ma również ściany boczne wykonane na przykład z kolorowego szkła lub poliwęglanu, to gwarantujemy sobie w ten sposób prywatność. Nie będziemy czuć się obserwowani przez sąsiadów, którzy mieszkają tuż obok nas. Zamykany podczas nieużywania basen daje nam również poczucie bezpieczeństwa i nie zamartwiania się o bawiące się na zewnątrz dzieci. Jeśli małe dzieci nie mają możliwości samodzielnego otwarcia konstrukcji osłaniającej basen, to nie będziemy musieli martwić się, czy nie wpadły na pomysł zabawy w wodzie, bez kontroli dorosłej osoby.

Szkło używane do zadaszeń na basen

Do konstrukcji osłaniających basen, oprócz tworzywa, jakim jest poliwęglan, stosuje się szkło hartowane ESG, szkło bezpieczne VSG albo szkło zespolone. Szkło hartowane ESG, jak sama nazwa wskazuje, podczas procesu produkcyjnego zostało tak zahartowane, żeby mogło być traktowane jako bezpieczne szkło. Ze względu na swoje właściwości jest ono stosowane w wielu gałęziach budowlanych, w meblarstwie, w architekturze wnętrz, w samochodach lub sprzęcie AGD. Szkło hartowane cieszy się tak dużą popularnością, ponieważ gdyby uległo pęknięciu, to nie rozpada się na kaleczące, ostre kawałki szkła, ale na tępe, zaokrąglone kawałki. Szkło zespolone jest wyprodukowane w taki sposób, żeby poprawiało termoizolacyjność budynku, które osłaniają. Za pomocą połączenia kilku szyb tworzą się komory, które są oddzielone od siebie i hermetycznie uszczelnione. Jeszcze chętniej stosowane w wielu projektach jest szkło bezpieczne VSG. Inna nazwa tego rodzaju szkła, to laminowane szkło. Jego największą zaletą jest cecha, że nawet po stłuczeniu, szyba nie rozpada się na drobne, pojedyncze kawałki, tylko zachowuje zwartą, jednolitą (pajęczynową) strukturę. Jest to dobry wybór dla rodzin z małymi dziećmi, które czasami niechcący uderzą zabawką w szklany element.

Bez względu na to, z jakiego tworzywa wykonamy zadaszenie na basen, to z pewnością będziemy mogli dłużej cieszyć się przebywaniem w tej strefie relaksu. Obojętnie jaka będzie pogoda na zewnątrz, to basen będzie mógł być miejscem odpoczynku i rozrywki dla nas i całej naszej rodziny. Zadaszenie na basen jest kosztownym wydatkiem, ale jak już się na takowe zdecydujemy, to decyzji nie pożałujemy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here