Na którą stronę świata powinny wychodzić okna

Okna wychodzą na południe, północ, wschód i zachód: wszystkie kierunki mają swoje plusy

Tak przy budowie domu jak i przy wyborze mieszkania ważne jest, aby wziąć pod uwagę, na którą stronę świata zwrócone są okna. Jeśli podejmiesz złą decyzję, możesz skończyć z ponurym salonem lub sypialnią, w których latem robi się zbyt gorąco. Magda Knappe, architekt wnętrz pomaga zrozumieć ten problem.

Okna wychodzące na wschód

Jeśli lubisz wstawać wcześnie dobrze jest, gdy okna sypialni wychodzą na wschód lub północny wschód. W takim przypadku rano promienie wschodzącego słońca przenikają do pomieszczenia i naturalnie budzą mieszkańców. Brak popołudniowego światła w sypialniach to nic wielkiego. Promienie słoneczne ze wschodu padają pod niewielkim kątem, dzięki czemu powietrze w pomieszczeniu nie przegrzewa się. Uważaj jednak w przypadku sypialni dziecięcych – dziecko budzące się latem na słońcu o piątej rano raczej nie zachwyci rodziców. Jeśli chcesz spokojnie pospać dłużej, zaplanuj sypialnię skierowaną na zachód lub nawet północny zachód, aby się wyspać.

Zgodnie z Feng Shui wschodnia część mieszkania jest uważana za odpowiedzialną na życie rodzinne, więc w takiej sypialni będzie panowała dobra energia. Okna wychodzące na wschód nadają się również na kuchnię, jadalnię oraz salon.

Okna wychodzące na południe

To jest najjaśniejsza strona. Nie nadaje się do sypialni lub biura: jasne promienie słoneczne będą zakłócać pracę przy komputerze i mogą przegrzać pomieszczenie. W sezonie letnim upał zakłóci nam wieczorny odpoczynek. Strona południowa jest idealna dla salonu, jadalni lub pracowni artystycznej, która wymaga dobrego oświetlenia.

Większość właścicieli domów uważa, że ​​im więcej światła słonecznego wpada do ich okien, tym lepiej. Dlatego bardzo popularna jest orientacja okien na południe. Trudno jednak wyobrazić sobie dom w którym wszystkie okna bez wyjątku wychodzą na południe. Trzeba więc iść na kompromisy, wybierając gotowy projekt lub sporządzić własny plan domu i odpowiednio ustawić go na miejscu.

Ważne! Po wybraniu miejsca na budowę domu należy najpierw poobserwować, gdzie wschodzi i zachodzi słońce. Znacznie ułatwi to ustalenie prawidłowej orientacji okien w przyszłym budynku. Projekt salonu czy każdego innego pomieszczenia powinien uwzględniać, na którą stronę świata wychodzą okna. Architekt wnętrz dobierze materiały i kolorystykę tak aby wszystko wyglądało dobrze w zależności od ekspozycji pomieszczenia na światło.

Okna wychodzą na zachód

Okna wychodzące na zachód zapewnią doskonałe doświetlenie: światło wpada do nich pod mniejszym kątem niż te ze strony południowej, a to jest przyjemniejsze dla oka. Dodatkowo, możemy podziwiać zachody słońca, dlatego dobrze jest mieć w salonie duże okno, które nie jest zasłonięte zasłonami czy innymi osłonami.

Zgodnie z chińską filozofią feng shui na zachodzie powinna znajdować się strefa dla dzieci.

Okna wychodzą na północ

Strona północna zapewni równomierne, ale mało intensywne oświetlenie i nie będzie rozpraszana jasnymi kolorami wschodów i zachodów słońca. Dlatego okna wychodzące na północ doskonale sprawdzą się w pomieszczeniu gospodarczym czy innych pomieszczeniach, w których nie ma potrzeby stosowania jasnego oświetlenia. Po północnej stronie domu eksperci radzą umieścić kotłownię, łazienkę (w tym pomieszczeniu i tak zwykle nie ma okien), klatkę schodową na piętro, garderobę, pomieszczenie gospodarcze czy garaż. Nawiasem mówiąc, garaż lub budynki gospodarcze po północnej stronie domu chronią go przed zimnymi wiatrami.

Aby poprawić sytuację w domu, w którym okna nie są ustawione tak, jak byś chciał, możesz wspomóc się dodatkowymi źródłami oświetlenia. Lekka dekoracja ściany lub przeciwnie, rolety, okiennice i rolety chroniące przed słońcem. Ponadto niedaleko domu można sadzić drzewa, które latem stworzą przyjemny cień po południowej stronie. Wręcz przeciwnie, jeśli drzewa zakłócają światło słoneczne już zacienionego pomieszczenia, lepiej je usunąć.

Zgodnie z feng shui północ to odpowiednie miejsce do nauki.  Kierunek ten jest odpowiedzialny za karierę – jest więc bardzo przyjazny do pracy. Na północnym wschodzie znajduje się strefa wiedzy – okno wychodzące na tę stronę nadaje się na pokój do nauki dla dzieci lub gabinet naukowca.

Może Cię również zainteresować artykuł https://www.bigdynia.pl/wady-i-zalety-zatrudnienia-projektanta-wnetrz/

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here