Czy należy kalibrować alkomat

Alkomat jest precyzyjnym urządzeniem pomiarowym, zbudowanym z wielu misternie skonstruowanych elementów, które muszą idealnie ze sobą współpracować. Aby tester alkoholu działał prawidłowo, należy zadbać o wykonywanie cyklicznych kalibracji w terminie zalecanym przez producenta. Wiele jednak osób nie zdaje sobie sprawy, jak ważna jest kalibracja i czy w ogóle należy kalibrować alkomat. Dlaczego jest to bardzo istotna procedura? Kiedy należy alkomat poddać okresowej adiustacji? Zapraszamy do lektury.

Kalibracja alkomatu — dlaczego jest konieczna?

Alkomat tak jak każde urządzenie podlega naturalnemu zużyciu. Po określonym czasie użytkowania podzespoły alkomatu takie jak sensor, mikroprocesor, oprogramowanie, przepływomierz, układ zasilający i układ przepływu powietrza nie będą już w idealnym stanie technicznym, a to oznacza, że urządzenie może dawać nieprawidłowe wyniki pomiarowe. Nieskalibrowany alkomat może być przyczyna poważnych problemów i wprowadzać w błąd użytkownika, a to przedkłada się na zmniejszenie poziomu bezpieczeństwa, zarówno kierowcy, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Aby być całkowicie pewnym co do stanu swojej trzeźwości i uniknąć ryzyka groźnego w skutkach wypadku należy bezwzględnie alkomat skalibrować.

Czym jest kalibracja?

Niektóre osoby nie mają wiedzy na temat kalibracji i sądzą, że urządzenie będzie działać idealnie przez cały czas użytkowania. Muszą one jednak uświadomić sobie, że analizator wydechu może po określonej liczbie przeprowadzonych badań nagle się rozkalibrować. W takie sytuacji należy niezwłocznie wysłać go do serwisu celem wzorcowania. Kalibracja jest procesem złożonym i w żadnym wypadku nie należy jej przeprowadzać samodzielnie, ponieważ można narobić więcej szkody, niż pożytku. Tylko profesjonalny serwis może prawidłowo skalibrować alkomat, co więcej wyda specjalny dokument zwany Certyfikatem Kalibracji, w którym znajdą się wszystkie informacje, takie jak model alkomatu i jego numer seryjny, wynik kalibracji w promilach i dodatkowe czynności serwisowe.

Kiedy należy kalibrować alkomat?

Termin kalibracji alkomatu uzależniony jest nie tylko od zaleceń producenta. W sytuacji, gdy urządzenie będzie nieprawidłowo eksploatowane, będzie przechowywane w zbyt wysokiej lub niskiej temperaturze, lub w pomieszczeniu o zbyt dużej wilgotności powietrza może dawać błędne wyniki pomiarowe. W przypadku urządzeń z precyzyjnym sensorem elektrochemicznym alkomat należy poddać kalibracji co 500 pomiarów i nie rzadziej jak raz na rok, a urządzenia z czujnikiem półprzewodnikowym należy kalibrować po wykonaniu 300 pomiarów i co 6 miesięcy.

Kalibracja alkomatu to bardzo ważny proces, którego nie należy zaniedbywać. Aby urządzenie dawało prawidłowe wyniki, musi zostać skalibrowane w odpowiednim czasie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here