Przydomowe szambo

Każde gospodarstwo domowe, które nie zostało podłączone do kanalizacji, musi zainwestować w szambo, do odpływu ścieków. Jakie wybrać i co jest ważne, biorąc pod uwagę kryteria, które wpływają na idealny zbiornik tego rodzaju? Kompendium wiedzy w tym zakresie prezentujemy poniżej. 

Pojemność szamba 

Pojemność zbiornika na nieczystości to kwestia priorytetowa. Szambo musi być dobrane, uwzględniając liczbę domowników i wielkość całego gospodarstwa domowego oraz rodzaju czynności, jakie są wykonywane z jego zastosowaniem. Im więcej ścieków produkuje dom, tym większy powinien być zbiornik. 

Warto wiedzieć, że pojemność szamba musi być również dobrana, biorąc pod uwagę teren działki. Okazuje się, że zbiornik musi zostać zamontowany w należytej odległości od granicy posesji oraz nieruchomości. 

Materiał, z jakiego jest wykonane szambo 

Na rynku popularnością cieszą się szamba wykonane z plastiku oraz te betonowe, przy czym najczęściej wybierane są szamba betonowe 10m3. Eksperci potwierdzają, że to właśnie zbiorniki wykonane z betonu są znacznie lepsze, niż te plastikowe. Przede wszystkim są znacznie trwalsze, z powodzeniem mogą funkcjonować przez wiele lat. W przypadku tych plastikowych zachodzi ryzyko pęknięcia i zniekształcenia oraz zniszczenia pod wpływem ciężaru ziemi. Szamba betonowe nie wykazują takiego zagrożenia, są też idealnie szczelne i nie ulegają żadnej korozji. 

Aspekty ekologiczne 

Coraz więcej gospodarstw zwraca uwagę na aspekty ekologiczne i w tym zakresie znacznie większym powodzeniem cieszą się również szamba betonowe. Zbiorniki plastikowe mogą niekorzystnie oddziaływać na środowisko i wchodzić w szkodzącą reakcję z wodą. Jeśli są nieszczelne, nieczystości będą przedostawać się do gruntu, przyczyniając się do destrukcyjnego oddziaływania na naturę. 

Jakie szambo jest bardziej praktyczne? 

Wybierając zbiornik na ścieki, musisz uwzględnić wszystkie najważniejsze kryteria, mające wpływ na komfort mieszkania w gospodarstwie, które nie jest podłączone do kanalizacji, ale nie mniej ważne są także czynniki, które mają znaczenie w zakresie finansów. 

Nie oszczędzaj na samym zbiorniku, ten kiepskiej jakości nie będzie służył przez wiele lat. Zbiornik o zbyt małej pojemności będzie z kolei wymagał częstego opróżniania. Na pewno wiesz, że opróżnianiem szamba może zajmować się tylko wyspecjalizowana firma z odpowiednimi uprawnieniami, a każda tego rodzaju usługa kosztuje. Większe szambo pozwoli ci zredukować współpracę z firmami, które posiadają szambiarki do minimum. 

Jeszcze przed zakupem szamba, zorientuj się, ile firm w Twojej okolicy zajmuje się profesjonalnym opróżnianiem ścieków ze zbiorników i które mają konkurencyjne ceny. Dowiedz się również, jak często należy zbiornik czyścić. Okazuje się, że zbyt rzadko realizowane usługi opróżniania szamba, mogą przyczynić się do cofania ścieków. Jeśli zaś wybierzesz za duży zbiornik, nieczystości nie będą wybierane regularnie i w krótkich odstępach czasu, a to może przyczynić się do niekorzystnego rozkładu odpadów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here