Mata dezynfekcyjna i jej rola w skutecznym odkażaniu

0
569

Wiadomo, że higiena osobista i higiena w miejscu pracy to kwestie o wielkim znaczeniu, tym bardziej są one istotne w miejscach, gdzie produkuje się, przetwarza i magazynuje żywność, leki, kosmetyki, ale też w szklarniach, laboratoriach a nawet przejściach granicznych. Ostatnimi czasy mata dezynfekcyjna pojawiająca się w placówce oświatowej, medycznej itp.

Co to jest mata dezynfekcyjna

Jest to kwadratowa lub prostokątna mata, nasączona odpowiednią ilością środka odkażającego stosowana w procesach dezynfekcji. Mata to produkt wielorazowego użytku a jej skuteczność wymaga regularnego uzupełniania płynu dezynfekującego.

Zależnie od miejsca zastosowania, mata dezynfekcyjna służy usuwaniu bakterii, grzybów i innych drobnoustrojów, które osadzają się na obuwiu czy też na kołąch samochodów osobowych, ciężarowych, transportowych i rolniczych, stąd wyróżnia się:

  • maty przejściowe i wejściowe
  • maty przejazdowe

Jak wygląda mata dezynfekcyjna

Mata dezynfekcyjna składa się z trzech elementów:

  1. warstwa wierzchnia/ górna- to solidny, wytrzymały i elastyczny materiał, który pozwala płynowi antybakteryjnemu swobodnie przepływać, ale nie wyciekać, oprócz tego zapobiega wnikaniu zanieczyszczeń do wnętrza maty. Mata dezynfekcyjna od Dezenfex charakteryzuje się użyciem trójwarstwowej dzianiny dającej gwarancję trwałości i hydrofilności.
  2. warstwa chłonna/ środkowa- to wypełnienie maty, którego zadaniem jest gromadzenie i właściwe oddawanie płynu odkażającego przy jednoczesnym zachowaniu kształtu maty. Zazwyczaj jest to pianka poliuretanowa o dużej gęstości. Wkład ten powinien być wymienialny, by mata dezynfekcyjna nie traciła swej funkcjonalności.
  3. warstwa dolna- to spód maty, gładki lub antypoślizgowy. Ważne aby użyto tu materiału wytrzymałego, odpornego na warunki atmosferyczne, olejo i wodoodpornego. Spód maty nie może przepuszczać płynu dezynfekcyjnego.

Mata dezynfekcyjna – gdzie ją kupić

Dezenfex to producent mat obecny na rynku od wielu lat. Zdobywane doświadczenie i środki przeznaczone na rozwój technologii dają efekt w postaci najlepszych mat na rynku. Sytuacja pandemiczna w Polsce i na świecie pokazała nam wszystkim, że tematu higieny nie można w żadnym razie zignorować lub traktować powierzchownie. Zapobieganie przenoszeniu wirusów, bakterii i grzybów to priorytet w procesach produkcyjnych oraz w miejscach, przez które przewija się ogromna liczba osób. Mata dezynfekcyjna to jeden z prostszych, szybszych i najbardziej skutecznych sposobów bioasekuracji i ochrony zdrowia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here