filtr

Woda w oczku znajdującym się w ogrodzie z łatwością może ulegać zabrudzeniu ze względu na osiadanie tam pyłu, większych zabrudzeń jak choćby liście, czy też na zaleganie pokarmu rybek, który nie został zjedzony i opadł na dno. Wszystkie te procesy przyczyniają się do powstawania nalotu czy zakwitania glonów, co nie wygląda estetycznie i nie jest zdrowe dla akwenu.

Filtr przeciwko zabrudzeniom

Rozwiązaniem problemu, powstałego w wyniku zbierania się zabrudzeń w zbiorniku wodnym, jest odpowiednia filtracja wody. To ona zapewnia, że wszystkie zabrudzenia stałe o różnej wielkości są wyłapywane i usuwane. Służy temu filtr mechaniczny, który prowadzi do oczyszczenia zbiornika z większych zanieczyszczeń.

Z kolei mniejsze zanieczyszczenia, które nie mogą być usunięte w tak prosty sposób, należy likwidować za pomocą filtrów biologicznych. Znajdujące się w nich, specjalnie dobrane bakterie szybko usuwają między innymi związki azotowe, co zmniejsza szansę na rozwój szkodliwych mikroorganizmów. Ich namnażaniu przeciwdziałają także sterylizatory UV, które wbudowane są do wielu filtrów.

Filtr, który pracuje w obiegu zamkniętym

Filtry do oczek wodnych muszą pracować w systemie zamkniętego obiegu, dzięki czemu woda nie jest w nich zużywana. Służy temu odpowiednia konfiguracja filtra, która gwarantuje, że pompa wprowadza do niego wodę, a następnie wyprowadza i zawraca wężami do oczka wodnego. Taki ruch dodatkowo sprawia, że jest ona samoistnie lekko napowietrzana, co pomaga utrzymać jej wysoką jakość.

Łatwość obsługi i praca ciągła

Ważną cechą filtrów do oczek wodnych jest łatwość ich obsługi. Z oczywistych względów muszą one pracować praktycznie przez cały czas, a zatem powinny zostać dostosowane pod względem wydajności i mocy do tego, aby jednocześnie dobrze się sprawdzały i nie zawyżały zanadto rachunków za prąd. Co więcej, niezwykle ważna jest łatwość ich ustawienia i obsługi, która sprawia, że mogą zostać dopasowane do każdego akwenu i innych elementów jego wyposażenia, a także zaprogramowane nawet przez osoby, które zajmują się tym po raz pierwszy.

Podsumowanie

Skuteczne filtry do oczek wodnych powinny więc zawierać podwójny system filtracyjny, który jest w stanie utrzymać dobrą kondycję wody. Warto wybrać również te, które wzbogacone są o system sterylizacji UV oraz mają zdolność skutecznego napowietrzania wody.

Łatwość ich instalacji i obsługi, a także duża wydajność pracy, to kolejne atuty, o których nie należy zapominać. Wszystkie one sprawiają, że oczko prezentuje się pięknie, nie posiada nalotu, piany ani wykwitów na swojej powierzchni, a roślin i ryby są w nim zdrowe.

Bez wątpienia to niezbędne akcesorium dla każdego, kto uwielbia zbiorniki wodne w ogrodach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here