naturalne kosmetyki

Preferencyjnym czynnikiem w produkcji kosmetyków naturalnych jest fakt, że są nieszkodliwe dla skóry. Ważną rolę odgrywa też pragnienie powrotu do natury. Do tego trzeba dodać coraz większą świadomość konsumentów na temat funkcjonalności tych preparatów przy zabiegach kosmetycznych. Zostały one stosunkowo niedawno wprowadzone na rynek, ale ich reklamowanie często jest powierzchowne i nie poparte dobrą znajomością tematu. W ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat kosmetyki zostały poddane znacznym modyfikacjom, przechodząc od empiryki do racjonalności. Przy ich produkcji zaczęto stosować zasady syntezy chemicznej. Wraz z pojawieniem się nowych możliwości związanych z rozwojem dermatologii i fizjologii skóry, wykorzystując reguły chemii i stosując metody eksperymentalne, wiedza o kosmetykach zamieniła się w prawdziwą naukę. Opierając się na bazie znacznego postępu w dziedzinie farmakologii, ich produkcję poddano korekcie w oparciu o dbałość i efektywną funkcjonalność, stopień nieszkodliwości dla skóry, właściwszy skład, a w przypadku produktów komercyjnych, wzięto pod uwagę trwałość handlową i elementy organoleptyki.

Kosmetyki naturalne coraz bardziej popularne

Kosmetyki naturalne nie są przeznaczone do przeciwdziałania lub wypierania kosmetyków, których produkcja opiera się na składnikach czysto chemicznych, ale spełniają rolę uzupełniającą w stosowaniu kosmetyków standardowych. Wspierają je w codziennej praktyce zabiegów kosmetycznych kobiet, począwszy od gospodyń domowych, a kończąc na wykwalifikowanych kosmetyczkach, gdzie bierze się pod uwagę ich zalety funkcjonalne i znaczenie ekonomiczne.

Do ich wytwarzania stosuje się przeważnie naturalne lub lekko kwaśne produkty, które są pomocne w aktywnym wykorzystaniu ekstraktów pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego. Przydatny jest miąższ z owoców lub warzyw, który stanowi doskonały substrat pomocniczy w postaci jogurtu, zsiadłego mleka, koktajlu z jajek i przetworzonych warzyw z dodatkiem wody. Wszystkie te produkty charakteryzują się dobrym działaniem zmiękczającym i nawilżającym. Jeśli dodamy ekstrakty płynne lub inne składniki pielęgnacyjne, to otrzymamy pożądane i funkcjonalne kosmetyki naturalne.

Zalety kosmetyków naturalnych

Chociaż początkowo specjaliści byli przeciwni wykorzystaniu składników organicznych (Paryż, 1952), to dzisiaj stanowią one naturalne surowce, które cieszą się dużą popularnością w praktyce przygotowywania i wprowadzania na rynek kosmetyków.. Zostało przetestowane działanie zmiękczające bananów, moreli i śliwek, działanie ściągające grejpfrutów, truskawek i malin, działanie przeciwpodrażnieniowe ogórka, bakłażanu, sałaty i dyni oraz działanie kojące marchwi, pomidora i szpinaku.

Dokonano testów na estetyczne zastosowanie soków albo w bezpośrednim użyciu, albo z 3% dodatkiem gliceryny, albo przy użyciu nawilżonego kompresu. Testy okazały się zadowalające. Nie należy zapominać o sokach z sukulentów (działanie nawilżające), figach indyjskich i aloesie (działanie bioaktywne).

Z pewnością możemy stwierdzić, że główne typy kosmetyków, które stosuje się w celu podtrzymania dobrego wyglądu i zdrowia skóry można przygotować w różnych wariantach, stosując produkty naturalne. Mają tę zaletę, że są wstępnie przetworzone z surowców naturalnych, a zatem są ściśle związane ze strukturą skóry, co tłumaczy niski stopień występowania uczulenia i podrażnienia skóry. Ważne jest też odpowiednie dawkowanie produktu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here