Świat złotej biżuterii - poznaj jego sekrety i kupuj świadomie

Kupowanie biżuterii to ogromna przyjemność, jednak często piękny design przysłania inne ważne aspekty. W przypadku złota można przeważnie mówić o dość sporej inwestycji, dlatego warto dobrze przygotować się do zakupów. Wystarczy znać kilka podstawowych faktów o złotej biżuterii, żeby nie żałować wydanych pieniędzy. Sprawdź, na co należy zwrócić uwagę podczas wizyty w sklepie jubilerskim.

Próba złota

W pierwszej kolejności podczas zakupów należy sprawdzić, czy na biżuterii umieszczono informację o próbie. Jest to potwierdzenie, że polski Urząd Probierczy potwierdza określoną zawartość złota w stopie metali wykorzystanych do produkcji kolczyków, pierścionka czy też bransoletki. Należy pamiętać, że czyste złoto jest bardzo miękkie, dlatego dla nadania mu trwałości dodaje się do niego np. srebro bądź platynę.

I tak przykładowo zawieszka o próbie 500 zawiera 50% czystego złota. Na stronie allezloto.pl można znaleźć biżuterię o próbie 585 i 333, co w polskiej standaryzacji oznacza odpowiednio numery 3 i 6, a w karatach 14 i 8. Jednocześnie warto wiedzieć, że złote wyroby o masie poniżej 1 grama nie podlegają obowiązkowi cechowania, dlatego można nie znaleźć na nich informacji o próbie.

Znak złotniczy

Oprócz oznaczenia próby konieczne jest również umieszczenie na biżuterii znaku złotniczego. Jest to indywidualny znak warsztatu, z którego pochodzą dane wyroby wykonane przez mistrza złotnika bądź jego pracowników. Umieszczenie graweru ze znakiem złotniczym jest niezbędne do tego, żeby Urząd Probierczy przyjął biżuterię do ocechowania jej odpowiednim znakiem próby.

Kolor surowca

Jeśli złoto nie ma tradycyjnego żółtego koloru, to wcale nie oznacza, że jest podróbką czy też ma mniejszą wartość. Nietypowy odcień można osiągnąć poprzez dodanie do stopu odpowiednich metali. Przykładowo białe złoto uzyskuje się poprzez odpowiednie proporcje np. cynku bądź srebra. W przypadku pokrycia biżuterii dodatkowo warstwą rodu stop złota będzie mieć białą barwę bez złotego połysku. Z kolei stop z 50% niklu bez rodowania zapewnia srebrzysty kolor.

Biżuteria z różowego złota z oferty sklepu online Jubiler Ciesielscy oznacza, że w stopie oprócz złota znajduje się srebro i miedź. Im jest więcej miedzi i mniej srebra, tym wyroby mają bardziej intensywny odcień czerwieni. Niekiedy można spotkać się również z intrygującym czarnym złotem, do którego uzyskania wykorzystuje się specjalny młyn kulowy i proces wytrawiania srebra.

Techniki zdobnicze

Dla lepszego zrozumienia oferty jubilerów warto również poznać kilka popularnych technik zdobniczych. W przypadku złota oprócz rodowania można spotkać się np. z oksydowaniem. Proces polegający na pokryciu złota cienką warstwą jego tlenku daje charakterystyczny efekt postarzenia. Sporą popularnością cieszy się też grawerowanie, zwłaszcza w formie umieszczania napisów np. na obrączkach. Często można ponadto spotkać się z fasetowaniem, czyli szlifowaniem w celu uzyskania na powierzchni biżuterii ukośnie ściętych krawędzi.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here