Ochroń dom przez skutkami przepięć

Własne cztery kąty warto zabezpieczyć nie tylko przed złodziejami. Zagrożeniem, którego często nie dostrzegamy są przepięcia w instalacji elektrycznej. Jak się przed nimi chronić i jakie mogą mieć skutki?

Przepięcia – niewidoczny wróg

Nie da się dokładnie przewidzieć, kiedy dojdzie do przepięcia w instalacji elektrycznej i jakie będą tego skutki. Przepięcia to nagłe skoki napięcia, które chwilowo może osiągać bardzo wysokie wartości. Odwiedzając sklep z systemami antyprzepięciowymi możemy sprawdzić ofertę urządzeń, których zadaniem jest ochrona przed negatywnymi konsekwencjami takich zjawisk.

Patrząc z fachowego punktu widzenia, przepięcia możemy podzielić na dwie grupy:

– przepięcia zewnętrzne;

– przepięcia wewnętrzne

W przypadku domowych instalacji elektrycznych, najczęściej mamy  do czynienia z tym pierwszym typem. Dzieje się tak np. w efekcie wyładowań atmosferycznych. I to właśnie sprzęt do ochrony przed skutkami takich zjawisk sprzedaje sklep z systemami antyprzepięciowymi. Zdarzają się także przepięcia wewnętrzne, a są zmiany napięcia spowodowane działaniem lub awarią wszelkiego rodzaju urządzeń pracujących w sieci. Przykładem może być np. awaria w stacji transformatorowej, odłączanie czy załączanie styczników.

Z punktu widzenia nas, jako mieszkańców bloku czy domu, źródło przepięcia nie ma większego znaczenia. Najważniejsze jest to, czy jesteśmy odpowiednio chronieni na wypadek, gdyby do przepięcia doszło. Pamiętajmy, że dobry sklep z systemami antyprzepięciowymi na pewno pomoże nam w doborze właściwego osprzętu. Pomocy możemy szukać też u wykfalifikowanych elektryków, którzy zajmują się montażem ochronników.

Przepięcia w czasie burzy

Właściwie zamontowany układ antyprzepięciowy pracuje bez przerwy, i w momencie wystąpienia np. wyładowania atmosferycznego i związanego z nim przepięcia w sieci, niweluje nagły wzrost napięcia. Budując własny dom, warto pomyśleć o montażu odpowiednich ochronników. Podobniej jak z wyborem np. okien czy mebli, warto wcześniej odwiedzić sklep z systemami antyprzepięciowymi poznać ofertę producentów. Sprzedawca z pewnością pomoże nam dobrać urządzenia do wymagań naszej instalacji. Ochronniki przepięć możemy kupić też on-line. Internetowy sklep z systemami antyprzepięciowymi to wygodne rozwiązanie dla zabieganych. W ten sposób z łatwością porównamy też ceny poszczególnych urządzeń.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here