niepokojące objawy w ciąży

Choć ciąża jest okresem obfitującym w najróżniejsze objawy, część z nich bywa niepokojąca, a nawet niebezpieczna zarówno dla rozwijającego się płodu, jak i dla przyszłej mamy. Jakie mogą być niepokojące objawy w ciąży?

Niepokojące objawy w ciąży?

niepokojące objawy w ciążyWarto zapoznać się z sytuacjami, które rzeczywiście mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie i na które należy niezwłocznie reagować:

  • Krwawienie w ciąży – nie każde bywa niebezpieczne. Jednak każde powinno być jak najszybciej skonsultowane z lekarzem. Jeżeli krwawienie jest niewielkie i nie towarzyszą mu dolegliwości bólowe, nie ma powodów do niepokoju. Natomiast jeżeli temu objawowi towarzyszy ból, jest to najczęściej oznaka większego problemu.
  • Bóle brzucha – łagodny ból jest częstym towarzyszem rozciągających się wiązadeł. Jednakże wymagana jest natychmiastowa reakcja, jeżeli jest to ciągły ból połączony z twardnieniem brzucha, ostry po prawej bądź lewej stronie macicy, ból o charakterze skurczy (często występujący dodatkowo z bólami kręgosłupa). Oraz jeżeli dolegliwości bólowe występują w okolicach wątroby.

 

  • Obrzęki – choć często występują w okresie ciąży i wiążą się z większym zatrzymywaniem wody w organizmie, niektóre obrzęki bywają sygnałem, że dzieje się coś niedobrego. Należy niezwłocznie reagować, jeżeli obrzęki występują również na innych częściach ciała niż donie i stopy, nie ustępują po odpoczynku (występują już po przebudzeniu), pojawiają się nagle, obrzękom towarzyszy wysokie ciśnienie oraz gdy występuje nagłe duże przybieranie na wadze.
  • Słabe ruchy płodu lub ich brak – należy udać się do lekarza, jeżeli przyszła mama nie odczuwa ruchów przez co najmniej 24 godziny, ruchy maleństwa staja się bardziej lub mniej gwałtowne niż zazwyczaj.
  • Bóle różnego pochodzenia (zwłaszcza w klatce piersiowej, w pachwinie bądź w „krzyżach” oraz bóle głowy połączone z zaburzeniami widzenia).
  • Odpływanie płynu z pochwy – może być oznaką sączących się wód płodowych.
    Niepokojące objawy w ciąży to również uciążliwe i długotrwałe biegunka oraz wymioty, świąd skóry, wysoka gorączka oraz drgawki.
    Każda niepokojąca przyszłą mamę sytuacja powinna być skonsultowana z ginekologiem.
[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here