Kortyzol – hormon stresu. Co warto o nim wiedzieć?

Hormon stresu, czyli kortyzol, co warto o nim wiedzieć? To naturalny hormon sterydowy, który jest wytwarzany przez korę nadnerczy. Ma on bardzo duży wpływ na organizm człowieka. Bardzo często mówi się o nim, że jest hormonem stresu. Pełni ważną rolę dla sportowców. Wpływa na metabolizm węglowodanowo-białkowy. Wydziela się on w sytuacjach, kiedy działamy pod presją. Jego nadmiar może być bardzo szkodliwy dla organizmu. Osoby, które są narażone na stres mogą posiadać przez dłuższy okres czasu zbyt wysoki poziom kortyzolu.

Jakie funkcje pełni kortyzol?

Przede wszystkim reguluje metabolizm, uwalnia glukozę oraz kwasy tłuszczowe z krwi, działa przeciwzapalnie. Dodatkowo wpływa na działanie tkanek łącznych organizmu. Jeśli kortyzol występuje w za dużej dawce, nasz organizm może się buntować. W tym momencie możemy być narażenie na wzrost poziomy glukozy we krwi, osłabioną odporność organizmu, nadmierną ilość sodu we krwi, czy nawet nadwagę. Kortyzol może powodować bardzo zły nastój oraz bezsenność oraz osłabione tkanki łączone w mięśniach. W wyniku jego nadmiaru może, ale nie musi występować spadek libido. Osłabia siłę mięśniową, może powodować wzrost stresu. Należy podkreślić, że wysoki kortyzol powoduje obniżone wchłanianie białka.

Kortyzol jest istotnym hormonem dla naszego organizmu. Warto dodać, że jego produkcja obywa sie zawsze ze względu na nasz styl życia oraz zaniedbania umysłu oraz biała. Co jeszcze może podnieść jego poziom? Długi okres redukcyjny, mowa tutaj o diecie, która jest oparta na niskich węglowodanach. Zbyt niski ich poziom powoduje słabe, bądż w ogóle brak wyrzutów insuliny. Dodatkowo nadmiar wysiłku fizycznego, czyli ćwiczenia na zbyt dużych obciążeniach. W ten sposób męczy się nie tylko nasz układ nerwowy ale i cały organizm. Inna przyczyną jest przewlekły stres, który jest powodowany oczywiście różnymi sytuacjami w naszym życiu. Zarówno w pracy jak i domu. Oprócz tego mała ilość snu. Pamiętajmy, że brak regeneracji powoduje przemęczenie i ogólne rozbicie. W takim momecie dobrze jest się zastanowić jak obniżyć jego poziom. Przede wszystkim odpoczynek i właściwa ilość snu. Minumum osiem godzin ciągłego snu. Pomocny będzie masaż, wszelkie zabiegi relaksacyjne w tym sauna. Regularne spożywanie posiłków.

Redukcja stresu, ćwiczenia relaksacyjne. Warto także spożywać duże ilości owoców oraz warzyw, a unikać produktów wysoce przetworzonych. Możemy też stosować zioła uspokajające, spożywać kwasy tłuszczowe omega 3. Kortyzol jest hormonem, który odpowiada zarówno za stan fizyczny naszego ciała, ale również za emocje w naszym organizmie. Właśnie z tego powodu każdy z nas powinnien zlaeźć czas na odpoczynek i sen. Z pewnością każdy sportowiec oraz osoby, które trenują na siłowni, powinny zadbać o właściwy jego poziom. Kortyzol wpływa również na osoby, które trenują. W sporcie określa się go jako doping.

W przypadku wszystkich osób, które trenują bardzo ważne jest utryzmanie niskiego poziomu kortyzolu.Warto także powiedzieć o pozytywach kortyzolu. Mianowicie ma on działanie przeciwzapalne. Dodatkowo też zatrzymuje sól w naszym organizmie. Kortyzol zdecydowanie różni się od hormonów steroidowych. Kortyzol także uwalnia amonokwasy z tkanek. Przyśpiesza rozkad kwasów tłuszczowych. Jednak pamiętajmy, że przewlekły nadmiar kortyzolu może prowadzić to otyłości brzucha czy powstania trądziku. Kortyzol najczęściej jest kojarzony negatywnie. Dlaczego tak się dzieje? Być może przez jego samą nazwą i tego, że jest nazywany hormonem. Oczywiście jego podwyższony stan może być groźny dla zdrowia. Lecz jeśli występuje on w zwykłym steżeniu, nie ma powodów do wszelkich obaw. Dodatkowo ma on w pewnym stopniu wpływ na odchudzanie oraz masę mięśniową. Wykazuje on silne działanie kataboliczne.

Wszystkie osoby, które się zastnawiają jakie obecnie mają stężenie tej substancji, powinny wykonać właściwy test. Dzięki temu uświadomimy sobie czy mamy obniżać jego poziom. Jak naprawdę wpływa na nasz organizm oraz nasze zdrowie. Należy pamiętać, że każdy organizm jest inny, dlatego właśnie kortyzol u każdego z nas będzie występował w innej ilości. Bardzo często niepotrzebnie panikujemy. A przecież póki nie wiemy w jakim stężeniu tak naprawdę występuje, nie powinniśmy się niczego obawiać.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here