Domowe sposoby na mrówki

Chociaż mrówki są niezwykle pożyteczne, to jednak ich obecność w domu czy mrowisko w ogrodzie może stanowić spory problem. W Polsce występuje około 103 gatunki tych owadów, natomiast większość zakłada gniazda w środowiskach ciepłych i wilgotnych. Właśnie dlatego dom jest dla nich miejscem idealnym. Co więcej, mrówki zostają zwabione pożywieniem, które w naszym domu zdobędą bez najmniejszego problemu. Jak pozbyć się tych nieproszonych gości? Podpowiedzi znajdują się poniżej.

Zabezpiecz dom

Przede wszystkim, aby mrówki nie mogły przedostawać się do domu, należy zniwelować wszelkie szczeliny. Nie jest to proste, ponieważ są małe i z łatwością przechodzą przez nawet minimalne otwory. Pamiętaj tylko, że te niepozorne owady, jeśli założą gniazdo w obrębie drewnianej konstrukcji domu, mogą wyrządzić sporo szkód. Jeśli przedostają się do pożywienia, mogą je skutecznie zanieczyścić. Walka z mrówkami, chociaż trudna to jest nieunikniona i może być wygrana. Konieczne jest zaszpachlowanie wszelkich dziurek i otworów, szpar przy rurach, oknach oraz drzwiach. W samych oknach doskonale sprawdzą się moskitiery.

Jeśli odkryłeś „korytarz”, którędy przedostają się owady, koniecznie zastosuj profesjonalne preparaty na mrówki. Dzięki nim te nie będą nawet zbliżać się do miejsca, którym miałyby wchodzić do wnętrza domu.

Naturalne sposoby na mrówki

Jeśli mrówki już „zamieszkały” razem z Tobą, w pierwszej kolejności zastosuj domowe, naturalne i bezpieczne, ale jednocześnie skuteczne sposoby. To ważne, by środek na mrówki nie stwarzał zagrożenia dla zdrowia wszystkich domowników, w tym także zwierząt.

Sprawdza się roztwór z octu, sól, cynamon, pieprz, soda, proszek do pieczenia, sok z cytryny, mięta, lawenda, majeranek albo wrotycz. Tymi domowymi składnikami spożywczymi należy smarować albo posypywać nie tylko miejsce gromadzenia się mrówek, ale również trasy ich wędrówek.

Pamiętaj, że walka z mrówkami może być żmudna i nierówna. Jeśli domowe sposoby nie wystarczają, zastosuj chemiczne preparaty o większej sile. Zawsze możesz również zamówić usługę profesjonalnej dezynsekcji.

Mrówki w ogrodzie

Problem z mrówkami spotykany jest jakże często w przydomowych ogrodach. To przecież z zewnątrz owady przedostają się do wnętrza domu. Warto więc wytępić źródło problemu, a nie tylko pozbyć się mrówek, którym udało się przedostać do środka.

Wszystko zależy od miejsca, w którym mrówki założyły gniazdo. Nie wszędzie można używać chemicznych preparatów, na przykład nie jest to wskazane w pobliżu ogrodowego warzywniaka oraz niektórych roślin kwitnących.

Dobrym pomysłem jest wykorzystanie wszystkich sposobów domowych, polanie gniazda wrzątkiem albo zrobienie pułapki z boraksu, wrzątku i cukru. Zabiegi te powtarzaj regularnie i wielokrotnie. Z całą pewnością nie uda Ci się pozbyć mrówek od razu. Konieczna jest też natychmiastowa reakcja, zanim mrówki zniszczą rośliny, przesuszą ziemię i rozmnożą się do ogromnej ilości.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here