ciąża a koniec umowy

Pytaniem, które zadaje sobie wiele przyszłych mam, a na które odpowiedzi szukają również niedoświadczeni przedsiębiorcy, jest to, jakie są zasady zatrudniania na czas określony w przypadku kobiet w ciąży i, przede wszystkim, w jaki sposób następuje rozwiązanie umowy, gdy mija czas jej trwania. Odpowiedzi dostarcza Prawo Pracy wprowadzając bardzo ważne pojęcie ochrony trwałości stosunku pracy ciężarnych. Zasady, które są tym samym wprowadzane, w jasny sposób regulują możliwość rozwiązania umowy o pracę z osobą w ciąży.

Umowa na czas określony – ciąża a koniec umowy

Ustawodawca, poruszaną kwestię definiuje dosyć jasno, mówiąc o zachowaniu trwałości stosunku pracy kobiet w ciąży. Umowa na czas określony, kończąca się w momencie, w którym zatrudniona osoba jest w ciąży, zostaje automatycznie przedłużona do czasu porodu. W tym czasie, kobietom w ciąży przysługują specjalne przywileje w zakładzie pracy, za których przestrzeganie odpowiedzialny jest pracodawca.

ciąża a koniec umowyAby powyższe przepisy prawne mogły być zastosowane, osoba, której one dotyczą, musi być zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony, lub na okres próbny, dłuższy niż jeden miesiąc, lub też, na okres wykonania przez nią konkretnego, ujętego w umowie zadania, a w momencie zakończenia umowy o pracę, musi być w co najmniej trzecim miesiącu ciąży.

Wyjątki od zasady – kiedy umowa o pracę kobiety w ciąży może się zakończyć?

Przepisy te, nie mają zastosowania w przypadkach, kiedy kobieta w ciąży zatrudniona jest na okres próbny wynoszący maksymalnie jeden miesiąc, albo jest zatrudniona na określony czas, na zastępstwo, za pracownika, który wraca do pracy.

Z nieco inną sytuacją mamy do czynienia, jeżeli umowa o pracę, z kobietą w ciąży, rozwiązywana jest z innych powodów. Pracodawca może zrobić to tylko w dwóch, wyjątkowych sytuacjach. W pierwszym przypadku, umowa może zostać wypowiedziana przez pracodawcę z powodów dyscyplinarnych, o ile wyrażą na to zgodę związki zawodowe. Z drugą, wyjątkową sytuacją mamy do czynienia, gdy likwidowane jest stanowisko pracy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here